Zwiedzanie Nazaretu w jeden dzień

Dzisiaj zabieram Was w podróż do Nazaretu, miasta które przede wszystkim zasłynęło jako rodzinne miasto Matki Boskiej. To właśnie z tego powodu rok rocznie przybywają tu tłumy, a z nimi przybyłem również ja. Zapraszam na zwiedzanie Nazaretu w jeden dzień!

Trochę historii zanim zaczniemy zwiedzanie Nazaretu!

W starożytnych czasach Nazaret był zaledwie niewielką wsią, położoną na rzymskiej drodze z Jerozolimy przez Samarię do Seforis (Seforis była stolicą Heroda Antypasa). To właśnie w Nazarecie miała osiedlić się Święta Rodzina, ale tak naprawdę nie do końca jasne jest gdzie mieszkali Józef i Maryja.

Wraz z rozwojem chrześcijaństwa i rosnącego kultu Matki Boskiej, osada zaczęła się rozwijać i napływało do niej coraz więcej pielgrzymów. Ciekawostką jest, że po okresie wypraw krzyżowych, ruch pielgrzymkowy praktycznie przestał istnieć na skutek grasujących w okolicu band rozbójniczych.

Większość zabudowań z obecnego Nazaretu powstała w okolicach drugiej połowy XIX w. W tamtym okresie Nazaret zmienił się w miasteczko handlowe, a z tym również wiązał się ponowny napływ pielgrzymów.

W czasie wojny o niepodległość Izraela w 1948 roku (pierwszej wojny izraelsko-arabskiej) – większość arabskich mieszkańców została w Nazarecie, co przyczyniło się do tego, że Nazaret jest obecnie jednym z największych skupisk izraelskich Arabów. Większość z nich jest muzułmanami, ale sporą grupę stanowią chrześcijanie różnych odłamów. Po 1948 roku na połududniowy wschód od Nazaretu powstało żydowskie osiedle Nazareth Illit.

Dzisiaj starówka jest chętnie odwiedzana przez turystów, ale przez wiele lat uchodziła za wyjątkowo niebezpieczną.

Zwiedzanie Nazaretu – od czego zacząć

Bazylika Zwiastowania Maryi w Nazarecie
Bazylika Zwiastowania Maryi w Nazarecie

Bazylika Zwiastowania

Położona na zboczu wysokiego na niemal 400 m.n.p.m. wzgórza Bazylika Zwiastowania jest jednym z obowiązkowych punktów zwiedzania Nazaretu. Pierwszy kościół w tej okolicy miał powstać już w okresie bizantyjskim. W 1099 r. Tankred – jeden z dowódców I krucjaty, która zajęła Nazaret – zbudował tutaj romańską świątynię, a w drugiej połowie XIII w., gdy Galilea została odbita przez muzułmanów (pod dowództwem sułtana Bajbarsa), tę samą świątynię zburzono. Ruiny w XVII w. kupili franciszkanie, by w połowie XVIII w. zbudować tutaj niewielki kościół. O ironio, ten również się nie uchował, gdyż zburzono go w 1955 r., a na jego miejscu postawili betonowego kolosa (w 1968 r.).

Dziedziniec przed Bazyliką Zwiastowania w Nazarecie
Dziedziniec przed Bazyliką Zwiastowania w Nazarecie

Przed wejściem do bazyliki jest wielki dziedziniec z arkadowym portykiem, pod którym to umieszczono przeróżne wizerunki Matki Boskiej. Wizerunku zostały ufundowane przez pielgrzymów z całego świata i znajdziemy tam również taki ufundowany przez Polaków. Stamtąd przechodzimy do dolnego kościoła. Wnętrze jest ciemne i rozświetlanie przez witraże oraz wielki otwór w sklepieniu pod centralną kopułą kościoła górnego. Ruiny starego domu, w którym ponoć mieszkała Maryja z rodzicami (św. Anną i św. Joachimem) znajdują się poniżej poziomu posadzki dolnego kościoła. To tutaj właśnie miało nastąpić zwiastowanie. W dolnym kościele znajdują się również szczątki murów kościoła krzyżowców.

Dolny kościół w Bazylice Zwiastowania w Nazarecie
Dolny kościół w Bazylice Zwiastowania w Nazarecie

Z dolnego kościoła do górnego przejdziemy schodami. Górny kościół moim zdaniem jest piękniejszy, a zdecydowanie jaśniejszy dzięki różnym witrażom zamontowanym w jego ścianach. Na tych samym ścianach można znaleźć również malowidła (głównie o tematyce maryjnej), które podobnie jak obrazy na dziedzińcu, zostały ufundowane przez pielgrzymów. Ponad sklepieniem kościoła możemy podziwać wielką betonową kopułę.

Bazylika Zwiastowania w Nazarecie od frontu
Bazylika Zwiastowania w Nazarecie od frontu

Kościół św. Józefa

Kościół św. Józefa w Nazarecie został wykonany w stylu neoromańskim i znajduje się po przeciwnej stronie dziedzińca przy Bazylice Zwiastowania. Powstał w 1914 roku w miejscu XII w. bazyliki, powyżej krypty, w której zachowały się fragmenty murów domu rodzinnego św. Józefa (inna wersja zakłada, że są to fragmenty jego warsztatu stolarskiego). Fasadę kościoła zdobi płyta pamiątkowa poświęcona działającej w Nazarecie podczas II wojny światowej, polskiej szkole dla dziewcząt.

Biały Meczet

„Biały Meczet” to najstarszy meczet na Starym Mieście Nazaretu, na północy Izraela. Został zbudowany w 1785 roku, a potem wiele razu rozbudowywany. „Biały Meczet” dostał swój przydomek jako symbol nowej ery czystości, światła i pokoju między religiami.

Studnia Maryi

Studnia Maryi w Nazarecie
Studnia Maryi w Nazarecie

Część chrześcijan uważa, że to właśnie tutaj miało miejsce zwiastowanie. Studnia Maryi bywa także nazywana źródłem Marii w Nazarecie lub Fontanną Świętej Dziewicy. Prawdziwe źródło znajduje się w podziemiach Cerkwi Archanioła Gabriela. Woda płynąca stamtąd wypływa właśnie w studni, którą nazwano imieniem Maryi.

Cerkiew św. Archanioła Gabriela

Cerkiew św. Archanioła Gabriela w Nazarecie
Cerkiew św. Archanioła Gabriela w Nazarecie

Cerkiew św. Archanioła Gabriela znajduję się niedaleko studni Maryi. Całość terenu, na którym stoi budowla, otoczona jest kamiennym murem. Kwadratową, kamienną bramą dostaniemy się na wewnętrzny dziedziniec, skąd możemy już podziwiać wybudowaną z jasnego kamienia cerkiew. Co ciekawe, w budynku praktycznie nie ma okien. Jedyne jakie znajdziemy to po dwa okna na północnej i południowej ścianie. Ciężko nie odnieść wrażenia, że cerkiew przypomina bardziej twierdzę niż obiekt religijny. Żeby dostać się do samej cerkwi, musimy zejść poniżej poziomu dziedzińca po schodach. Nad wejściem znajduje się półokrągłe zadaszenie wspierane na dwóch kolumnach. Jeśli zabłądzicie, to szukajcie kwadratowej dzwonnicy, obok której leży dodatkowy dzwon. To tam!

Cerkiew św. Archanioła Gabriela w Nazarecie - kaplica
Cerkiew św. Archanioła Gabriela w Nazarecie – kaplica

Samą cerkiew podzielono na dwie części – centralną modlitewną, zbudowaną w XVIII w. oraz starszą część z podziemną kryptą (północna część). Cerkiew posiada 3 nawy, a zdobiona jest freskami i ikonami. Po drugiej stronie głównego wejścia znajdziemy schody do kaplicy, która została zbudowana nad źródłem, z którego woda spływa do wspomnianej wcześniej studni Maryi.

Cerkiew św. Archanioła Gabriela w Nazarecie - źródło Maryi
Cerkiew św. Archanioła Gabriela w Nazarecie – źródło Maryi

Wioska Nazaret

Zwiedzanie Nazaretu możemy kontynuować na południe od starego miasta, gdzie znajduje się Wioska Nazaret. Ze starego miasta dotrzeć do niej łatwo – wystarczy podążać za fioletowymi kropkami znajdującymi się na murach budynków. Ale! Cudów się nie spodziewajcie, gdyż wygląda to na tandetną rekonstrukcję Nazaretu z czasów dzieciństwa Chrystusa. Kamienne domki, warsztaty rzemieślnicze, a pośród nich zwierzęta, które hodowano 2000 lat temu. Zobaczyć można. Czy polecam? Nie!

Czy warto zwiedzić miasto rodzinne Matki Boskiej?

Hmmm… Kiedy pytają mnie, czy warto poświęcić czas na zwiedzanie Nazaretu…Uważam, że warto dodać Nazaret do listy zwiedzanych miejsc w Izraelu, ale nie warto poświęcać na niego więcej niż pół dnia. Jeśli natomiast bardzo goni Was czas to polecam postawić na Bazylikę Zwiastowania i rzucić okiem na okoliczne zabytki jak np, kościół św. Józefa. Z parkingiem może być ciężko zwłaszcza w rejonach starego miasta. Miałem to szczęście, że właścicielka sklepu tekstylnego pozwoliła mi zaparkować przed swoim sklepem, ale inaczej musiałbym się napocić wśród tych wąskich uliczek.

Mapa zwiedzania Nazaretu

Hej! Dzięki, że poświęciłeś/aś swój czas na przeczytanie moich wskazówek odnośnie zwiedzania Nazaretu. Mam nadzieję, że okazały się przydatne! Jeśli tak, to zostań ze mną na dłużej i poczytaj również o pozostałych miejscach w Izraelu, w których byłem i które polecam.
Zwiedzanie Tel Aviv
Zwiedzanie Hajfy
Zwiedzanie Akki
Dzięki!

Ostatnie wpisy

Kategorie

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Zostaw komentarz, ucieszę się ;)